Zen shiatsu

Jedná se o japonskou regenerační techniku, kterou vytvořil psycholog Shizuto Masunaga v r.1977, ale její původ sahá až 5000 let zpátky do staré Číny. Vychází jak ze západní medicíny, tak i z poznatků tradiční čínské medicíny o energetických bodech a drahách (meridiánech) v lidském těle. Je založena na podobných principech jako akupunktura. Místo jehel používá shiatsu praktik své ruce.

K zablokování energie (Čchi, Ki) v lidském těle dochází při špatném životním stylu. Ztráta energie bývá vyvolána duševní přepracovaností a podrážděností. To znamená, že se vytvoří překážka, přes kterou se energie obtížně dostává do dalších oblastí. Oblasti pak trpí energetickým deficitem a to může vést ke vzniku různých onemocnění.

Při shiatsu se pracuje s 12ti klasickými meridiány (drahami). Ty jsou pojmenovány podle tělesných orgánů, např. meridián žlučníku, jater, srdce.... Do určité míry s těmito orgány souvisí, mají však širší význam. Zkušený praktik shiatsu provede před ošetřením diagnostiku zad nebo Hara (břicha). Provádí se pohledem a lehkým pohmatem na jednotlivé zóny, které souvisí s vnitřními orgány. Podle toho praktik určí, se kterými drahami bude pracovat — s nejprázdnější a nejplnější dráhou.

Ošetření se skládá ze dvou fází. Z části dynamické, kdy se pomocí jemného protahování, rotací v kloubech, tlaku prstů a dlaní odstraní energetický blok a rozproudí se tak tok energie, krve a lymfy. Druhá část je klidová – hluboce relaxační, při které se pomocí dlaní a prstů ošetří prázdný meridián (dráha) a přivede se tak energie do prázdných míst. Shiatsu pracuje nejen s akupunkturními body neboli tsubo, ale ošetří se vždy celé energetické dráhy.

Výsledkem je vyrovnání energetické nerovnováhy. Tělo se dostane do maximální harmonie. Obnoví se samouzdravující schopnost, která je vlastní každému organismu. Shiatsu působí preventivně, zmírní nejrůznější obtíže a pomáhá osvojit si zdravější a vyrovnanější přístup k životu. Shiatsu nebolí, pokud ano, pak se bolest postupně zmírňuje s každým klientovým výdechem.

Při shiatsu pracuji nejen na klasických meridiánech (drahách) klienta, ale i na jejich prodlouženích. Každý klasický meridián má i svůj Masunaga meridián, který je jemnější -  jeho ošetřením se pracuje na úrovni psychiky klienta. Proto se též tato prodloužení nazývají Dráhy duše. Při obnovování energetické rovnováhy ovlivňuje shiatsu nejen fyzické, ale i mentální a emocionální aspekty klienta. Z tohoto důvodu pomáhá i při psychických potížích.

Zen shiatsu ráda doplňuji fonoforézou (práce s ladičkami - přikládám je na určitá místa a energetické body), reflexní masáží chodidel a cílenou prací s myslí - TKDM.

U klientek, které mají problém otěhotnět provádím Zen shiatsu pro početí (jedná se o ucelený postup práce na meridiánech a vybraných akupunkturních bodech).

 

Práce s energií v meridiánech není nic šarlatánského :-). Shiatsu praktikem se člověk nestane ze dne na den, předchází tomu několik let studia a hlavně intezivní praxe s lidmi. Výsledkem je, alespoň v mém případě, že energetické dráhy jsou pro mě tak hmatatelné, přiznané jako třeba cévní a lymfatický systém člověka. Shiatsu praktik musí ovládat tonizování - napouštění a roztylování energie v AKUbodech, energetických drahách a k problému klienta přistupuje jako k celku. Nezaměřuje se jen na konkrétní problém. Ráda pracuji tímto způsobem, protože to přináší pozitivní změny, jak ve zdraví fyzickém, tak psychickém. Za léčitele se nepovažuji.

 

ZEN SHIATSU - není klasická masáž, při shiatsu se nestvlékáte, nepoužívají se žádné oleje.

Ošetření se provádí na zemi - na futonu (speciální matrace). Vhodné je mít volné pohodlné oblečení – tepláky, triko s dlouhým rukávem a ponožky. Dle potřeb klienta trvá ošetření obvykle 60 až 90 minut.

 

Doporučení a co můžete očekávat při/po shiatsu:

Během shiatsu a po něm jsem plně přítomná a s Vámi. Pokud se objeví u Vás nečekané emoce, jsem tu pro Vás - dám Vám prostor a provedu Vás co nejšetrněji jejím uvolněním, nemusíte se tedy ničeho obávat.
Po skončení si pomalu otevřete oči a protáhnete se. Vstávejte pomalu — vždy Vám poskytnu dostatek času. Je vhodné nespěchat hned domů.

Během 1 – 3 dní po shiatsu se může objevit pocit lehké únavy, bolest hlavy, svalů někdy i žaludeční nevolnost. Jedná se o ozdravnou očistnou reakci. Ničeho se neobávejte.

Aby se tělo co nejlépe vyrovnalo s touto reakcí, doporučuji:

    Minimálně 30 minut po shiatsu nejezte. Zvyšte příjem tekutin, nejlépe čisté vody.
    Nepijte alkoholické nápoje a kávu.
    Nedoporučuji provozovat fyzicky náročné aktivity, pokud to jde, tak už jen po zbytek dne lenošte.
    Doma se mohou uvolňovat emoce, nebraňte se tomu.
 

V případě, že se Vám něco nezdá, zavolejte a ráda Vám poradím.

Jak si správně vybrat praktika shiatsu a více informací o shiatsu najdete na: www.shiatsu.cz

Kontraindikace:

    infekční onemocnění
    horečka
    osteoporóza
    čerstvá zranění, zlomeniny a jizvy
    onkologická onemocnění
    těžké psychické poruchy, psychózy
    1. trimestr těhotenství (v případě žaludeční nevolnosti je šetrné shiatsu i v 1. trimestru velmi prospěšné)

 

certifikace:

2007 -2010 - 3letý rekvalifikační kurz - Masér se specializací na Zen shiatsu, akreditace MŠMT (Vzdělávací zařízení Mgr.Darji Havelkové)